زبان بدن و مانتو

زبان بدن یا همان زبان بی زبانی که به اشارات بدن از آن نامبرده می شود. قدیمی ترین و رایج ترین زبان بین حیوانها و بین نسل بشر است و حتی سنگ نوشته های روی غارها و یا فسیلهای کشف شده و یا نوشته های حکمتانه و یا تخت جمشید و اهرام ثلاثه مصر همه و همه موید این مسئله است که زبان بدن یا زبان رفتار و یا تن گفتار قدیمی ترین و اولین زبان نسل بشر و حتی حیوانات است.

از آنجاییکه لباس و پوشش علی الخصوص مانتو که به عنوان یک پوشش بیرونی نقش بسیار موثری در ارائه زبان بدن در بانوان ایفا می کند و یکی از مهمترین پوشش های زیبا و با وقاری است که اگر رعایت برخی نکات را در انتخاب ان بکار ببریم ازما زبان بدن بهتری را به نمایش می گذارد برآنیم تا توضیحاتی در مورد انواع سایزها، بدن ها و نحوه انتخاب مآنتو تقدیم حضورتان نماییم.

مدیران مزون گل مد با اخذ مشاوره از اساتید زبان بدن و مد سعی نموده اند تا محصولاتی را طراحی و به بازار ارائه نمایند که منطبق بر یافته های علمی روانشناسی، زیبایی شناسی و آمیخته با فرهنگ اصیل ایرانی در پوشش باشد و همچنین با استفاده از متریال خارجی و ممتاز داخلی اعم از پارچه، دکمه، خرجکارها و.. محصولی فاخر و در شان بانوان ایرانی به بازار پوشاک کشور ارائه نمایند.

ذیلا خلاصه ای از مقاله آقای دکتر مازیار میر در خصوص زبان بدن و انتخاب مانتو را ذیلا مطالعه فرمایید. قطعا کمک شایانی به شما عزیزان در انتخاب مانتو مناسب خواهد کرد.


زبان بدن و مانتو

  • اول دختر خانمها و یا خانمهای درشت اندام و چاق

قدم اول اعتماد بنفس داشته باشید و انقدردر مورد سایز خودتان فکر نکنید از نظر علم زبان بدن مانتوهایی که خانمهای این دسته انتخاب می کنند عمدتا باید اندازه باشد و بدترین کار این است مانتوی تنگ اندامی و بدنما به تن کنید که صرفا همه می پوشند یا به نظر قشنگ می اید.

نکته حائز اهمیت برای شما دوخت، طرح و رنگی است که به اندام و قواره شما بیاید نه اینکه مد باشد البته ابن یک استراتزی کلی است و این مسئله عمومی است. بدنبال مانتوهایی باشید که اندازه شما باشد و مخصوصا در ان احساس راحتی بنمائید..

سعی نمایید از طرح های خط دار استفاده نماید شما را بلند تر نمایش می دهد و البته برای خانمهای چاق و یا با اندام درشت یک اشتباه رایج استفاده از مانتو با خطوط افقی است که شمارا به شدت بزرگتر و حتی چاقتر از انچه هستید به رخ می کشد.

شما نیز مثل من سعی کنید از البسه ساده استفاده فرمائید اما اگر از مانتو خط دار استفاده می کنید بهتر است مانتویی که خطوط و راه‌های عمودی دارند یا کمتر و رقیق تر خط و ربطی دارند را انتخاب کنید به نفع شما است.

یادتان باشد برای شما مانتوهای خیلی کوتاه به شدت ممنوع است چون جلوه و ابهت شما را از بین برده و شما را انگونه که باید به نظر برسید هرگز نشان نمی دهد لطفا و حتما به شدت دنبال مانتوهایی باشید که مدل‌های ساده داشته و یا اینکه حداقل دارای شکاف‌های پهلو و جانبی باشند تا اندام شما در ان گیر نیفتد و خیلی تو ذوق نزند. طراح مانتوهای چاک دار و با شکاف های متعدد هم بسیار شما را جذابتر و زیباتر نشان می دهد هم بر افزایش شیکی و مد بودنتان می افزاید و در ضمن به راحتی شما در هنگام حرکت کردن راه رفتن و حتی دویدن کمک می‌کنند. مانتوهایی با دامن‌های کلوش یا حالت A شکل بپوشید که بسیار برازنده شما خواهد بود.

  • دوم خانم‌هایی با شکم بزرگ

این یک اپیدمی در کشور است. افرادی که به شکل O هستند. شکم بزرگ، افراد را کمی بد جلوه می دهد. اما پوشش مناسب می تواند این مسئله را پوشانده و یا به شدت ما را از زشت جلوگر دادن جلوگیری گند. خانمهایی که شکم دارند باید از پوشیدن مانتوهای کمرداربه شدت و جدا خودداری نموده حتی طرحهایی که چنین حالتی دارند را از دایره انتخابهای خود کاملا حذف کنند.

مانتوهای کمر تنگ یا طرح کمر تنگ معمولا باعث ایجاد جمع‌شدگی و چین در قسمت شکم می‌شود و دور شکم را بزرگتر از آنچه که هست، نشان می‌دهد. البته مانتوهای مدل  Wrap (مدلی که یک طرف لباس روی طرف دیگر کاملا پیچیده می‌شود) را می‌توانید بپوشید.

این مدل مانتوها سبب می شود که بالاتنه تفکیک شود و حتی باعث می‌شود که سینه شما به دو قسمت تفکیک بشود و کمر مشخص‌تری ایجاد کند، در نتیجه شکم شما بسیار کوچکتر به نظر می‌رسد.

  • سوم مانتو برای خانمهای قد بلند

یک ضرب المثل انگلیسی: بلند زیباست و بلند قد زیباتر  

لطفا اگر بلند قد هستید یا می خواهید بلندقدتر به نظر برسید حتما توجه داشته باشید که هر مانتویی که زیاد بادکرده و پفکی و یا گشاد است شما را جاقتر و بسیار بزرگتر از انچه که هستید نشان می دهد. بهترین پوشش برای خانمهای بلند قد مانتوهای زنانه کمرداری است که کمی تنگ هم باشد تا قد بلند و کمر تنگ و خوش اندامی شما را به رخ بکشد.

مانتویی که به دور از بزرگی و گشادی طراحی شده و در ناحیه کمر کمی تا قسمتی تنگ باشد به شدت می تواند انحناها و برجستگی‌های بدنتان را تاکید نموده مخصوصا برای خانمهایی که در جلسه خواستگاری و یا همراه همسر و نامزد خود ویا در جامعه ظاهر می شوند علاه بر اعتماد بنفس زیبایی و جلوه بهتر و بیشتری ببخشد.

باید اذعان کرد که مانتویی که از بالا تا پایین تکرنگ باشد به دلیل اینکه خطی یکدست ایجاد می‌کند، شما را بلندتر از انچه که هستید نشان خواهد داد. البته کاملا توجه فرمائید که انتخاب رنگی متفاوت برای مانتو و شلوارتان، باعث می‌شود که قد شما به چند قسمت مختلف شکسته شده و کوتاهتر به نظر برسید و این از ابهت شما و به طبع زیبایی شما خواهد کاست. یادتان باشد که مانتوهای خیلی کوتاه نیز پاها را بلندتر از آنچه هست نشان می‌دهد که زیبایی شما را می کاهد. پس از پوشیدن چنین مدل‌ مانتوهای کوتاهی اجتناب فرمائید. یادتان باشد رنگهای تضاد و غیر همگن شما را کوتاهتر نشان می دهد. همرنگ شما را بلندتر نشان می دهد بهترین انتخاب رنگ استفاده از هارمونی و طیف رنگی است که در یک راستا باشد و شما را بسیار ملیح تر به نظر می رساند.

  • چهارم خانم‌هایی با سینه بزرگ

معمولا این خانمها روسری و شال بزرگ به سر کرده و سینه های خود را می پوشانند. شاید بخاطر اینکه زیاد دیده و یا در چشم نباشند اما شاید علت این باشد معمولا این خانمها مانتوهایی انتخاب می کنند که برجستگی سینه را بیش از حد نشان می دهد و...

لطفا و حتما خانمهایی با چنین اندامی حتما سعی کنند که مانتوهایی با بالاتنه کاملا راحت و گشاد بپوشند و هرگز مانتو با بالاتنه تنگ و کشی و چسبی و استرج به تن نکنند چون حجم سینه ها را دو برابر خواهد کرد و شاید خیلی تو چشم باشند که اصلا خوب نیست.

در صورتی که مانتو بالا تنه گشاد به تن کنید سینه‌هایتان را کوچکتر نشان خواهید داد. مانتو‌های تنگ، در اطراف سینه کشیده می‌شود و جلب توجه نموده و افراد غریبه بیشتر به ما نگاه می کنند و جلب توجه نموده و این مسئله خوشایند خانمها نیست. بنابراین سعی کنید هرگز از مانتوهایی که در دو طرف دگمه دارند و سینه‌های شما را بزرگتر نشان می دهند و الگوی A شکل دارند به شدت ااجتناب فرمائید.

لطفا روسری و عینک و یا شال و یا… استفاده کنید. با استفاده از روسری‌های رنگی زیبا و فریبنده و جذاب یا کفش‌های زیبا، افراد توچه شان چه زن و چه مرد کمتر خواهد شد. توجه داشته باشید که جیب هم باعث جلب توجه به سینه‌های شما می‌شود. مانتوهای پلیسه دار و چین دار هم سینه ها را بزرگتر می کند و نمایان تر اما مانتوهایی با دامن چین دار یا پلیسه دار، توجه را از سینه‌های شما دور می‌کند و شما جذابتر و محجوبتر و زیباتر به چشم خواهید امد.

  • پنجم خانم‌های ریزه اندام و کوتاه قد

مانتوهای ساده‌ای که تنگ و قالب تن هستند، انتخاب کنید. از پوشیدن مانتوهایی با دامن‌های خیلی گشاد و کلوش خودداری کنید. مانتو، بارانی یا پالتویی انتخاب کنید که سایز کوچک و اندازه شما باشد. اگر در انتخاب سایز خود دقت نکنید، مجبورید شانه‌های بزرگ و آستین‌های بلند مانتویتان را به خیاط بسپارید تا آن را اصلاح کند. مانتوهای خیلی بلند موجب می‌شود که کوتاهتر دیده شوید. یک مدل کوتاه تا روی زانو برای شما بسیار مناسب است. مانتویی که راه‌های عمودی باریکی دارد، باعث ایجاد خطوط عمودی بیشتری روی لباس می‌شود و درنتیجه شما را بلندتر نشان می‌دهد، همچنین این مانتوها رسمی و کلاسیک است. دقت کنید که دامن مانتوی شما تا روی زانو باشد که به بلندتر دیده شدن شما کمک می‌کند. از پوشیدن هر مانتویی که جعبه مانند یا خیلی گشاد باشد که شما را چاق و تپل نشان می‌دهد یا مدل‌های چروک خودداری کنید.

  • ششم خانم‌هایی با سینه کوچک

خانم هایی که چنین اندامی دارند لطفا از مانتوهای طرح دار استفاده کنند این مدل شما را جذابتر و جوانتر هویدا می کند. دختران و زنانی که سینه‌های کوچکی دارند، بیشتر اندام خاص دارند انها بیشتر اندام گلابی دارند، در این صورت نیمه پایین بدن آنها از نیم تنه بالایی آنها بزرگتر و سنگینتر است. برای ایجاد تعادل، مانتوهای طرح دار و رنگ روشن با شلوارهای تکرنگ و ساده بپوشید. اما طرح‌های خیلی بزرگ را برای مانتوی خود انتخاب نکنید. درعوض مانتو‌هایی که طرح‌های متوسطی دارد و نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ است، انتخاب کنید. مانتوهایی بپوشید که در قسمت سینه خود تزئینات دارد.

هرچیزی در ناحیه سینه موجب می‌شود که سینه‌های شما بزرگتر به نظر برسد. مدل‌هایی که درست زیر سینه جمع می‌شود، خود به خود سینه را بزرگتر نشان می‌دهد. پارچه‌های بافت دار یا براق در قسمت سینه نیز همین تاثیر را دارد. دگمه، تزئینات ، قلابدوزی و گلدوزی روش بسیار خوبی برای افزایش اندازه سینه شما است. پس از مانتوهایی که تزئینات زیادی در بالاتنه آن به کار گرفته شده است انتخاب کنید.

منبع:

وبلاگ دکتر مازیار میر مدرس و مولف تخصصی زبان بدن